Rozpad małżeństwa. Ból, wściekłość i gniew

Piero Pasquini / slo

W obliczu rozpadu relacji, w którą się wiele zainwestowało, i w obliczu marzenia, które na zawsze się rozwiało, człowiek ma często poczucie niepowodzenia i klęski. Najczęściej odczuwa też silne uczucia wściekłości i gniewu: bardzo trudno jest się przed tym uchronić.

Jest zatem rzeczą ważną, by zbliżyć się do kogoś, kto przeżywa tę rzeczywistość bez uprzedzeń, mogących skłaniać do patrzenia na niego jak na "nieodpowiedzialnego bon vivanta", któremu należy wygłosić kazanie "trzeba było wcześniej o tym myśleć...".

Wiele osób żyje w separacji z powodu bolesnej dla nich decyzji podjętej przez współmałżonka (który postanawia odejść lub prosi o zakończenie wspólnego życia małżeńskiego) albo przez zniechęcenie i rozpacz (ponieważ utracili nadzieję, że ich wysiłki i ich zaangażowanie mogą polepszyć sytuację, która powoduje wielkie cierpienie).

Nawet ci, którzy wybrali separację z lekkim sercem i z powodów "błahych", muszą stawić czoła trudowi rozdzielenia się, cierpieniom dzieci, adwokatom i walkom w sądzie: są to doświadczenia, które naznaczają człowieka na zawsze.

W obliczu tej sytuacji trzeba pomóc ludziom odbyć najpierw drogę wyzwolenia, zanim jeszcze przedstawi się im praktyczne propozycje na przyszłość.

Uleczyć rany: droga wyzwolenia

Małżonek żyjący w separacji jest przede wszystkim osobą zranioną, znajdującą się w sytuacji wielkiego cierpienia: cierpienia psychologicznego, spowodowanego przez poczucie frustracji z powodu poniesionej porażki i nowej sytuacji życiowej, w której do wściekłości, rozczarowania i bólu dołączają samotność i - przede wszystkim w przypadku ojców - rozłąka z dziećmi, a także konieczność opuszczenia miejsca zamieszkania, w którym spędziło się dużą część życia.

To nagromadzenie negatywnych stanów ducha i dotkliwego, rzeczywistego cierpienia może się stać prawdziwym "więzieniem", w którym osoba żyjąca w separacji czuje się zamknięta, pozbawiona nadziei, dusi się. Należy więc koniecznie pomóc jej wyjść z tego "więzienia" i rozerwać łańcuchy cierpienia, aby na nowo mogła spojrzeć w przyszłość z nadzieją i ufnością. Mimo życiowej klęski.

Etapy drogi wyzwolenia

Aby doświadczyć wyzwolenia, osoba dotknięta cierpieniem separacji, musi przebyć długą drogę złożoną z kilku etapów:

Zobacz więcej:

Rozpad małżeństwa. Ból, wściekłość i gniew